مشروح خطبه های نماز جمعه ۳۰ فروردین ۹۸میامی

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهر میامی؛ نماز جمعه مورخه۳۰ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به امامت حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی صفائی پور امام جمعه شهرستان میامی در مصلی نماز جمعه اقامه شد.

گزارش تصویری و مشروح خطبه های نماز جمعه این هفته:

نماز جمعه مورخه۱۳۹۸/۰۱/۳۰

به امامت حجت الاسلام والمسلمین

قربانعلی صفائی پور

قاری :آقای عباس صائمی

مجری:آقای آرش انوری

موذن و قرائت صحیفه سجادیه:آقای امید حدیدی

مداح: آقای علی آقایی

خطبه اول

توصیه به تقوای الهی
أعوذبالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

” توصیه به تقوی “

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله

اهمیت سبک زندگی

سبک زندگی خیلی مهم است، بعضی زندگی ها معیار و سبک ندارد ولی زندگی اهل بیت و اولیا خدا سبک وملاک دارد، وجود نازنین امام زمان(عج) سبک زندگی دارد. فرمودند: متعهدم طبق سیره رسول خدا(ص) در زندگی حرکت کنم و مادرم فاطمه(س) الگو و سرمشق من است.

نمونه ای از سبک زندگی ائمه

 سه نمونه از سبک زندگی ائمه(ع):

  1. ایمان بالا و اعتقاد به وعده الهی:

ایمان به خدا، معاد و قرآن موجب آرامش روانی و سکون پایدار قلب می شود و موجب شکست ناپذیری مقابل حوادث، وقایع و اضطراب می شود. مومن در زندگی باید کاری کند، روز به روز ایمانش بیشتر وکامل تر شود چون ایمان از صفات قلب است،  برای رشد آن نیت و کار عملی می طلبد. مردان خدا، چون کمیل بن زیاد، قنبر غلام علی و سعید بن جبیر از ارادتمندان ثابت قدم علی(ع) و شهداء صدر اسلام تاکنون در پرتو ایمان بود که از جان خود گذشتند و بهشت جاودان و همنشینی با رسول خدا(ص)  و سید الشهدا(ع) را از آن خود کردند.

  1. اغماض وگذشت:

قال الصادق(ع)؛ انا اهل البیت مروتنا العفو عمن ظلمنا(بحار، ج ۷۱، ص،۴۰)

امام صادق(ع) فرمودند: سبک زندگی ما اهلبیت جوانمردی است که هرکس به ما ظلم کند از او درگذریم. (بحار، ج ۷۱، ص،۴۰) عفو و گذشت همیشه ممدوح است. شخصی خدمت پیامبر(ص)رسید وگفت؛ ای رسول خدا(ص) کسی هست در مورد من ظلم واشتباه می کند چه مقدار او را ببخشم، فرمودند: روزی هفتاد بار او را عفو کن و از او بگذر(محجه البیضاء، ج۳، ص ۴۴۴)

  1. تحمل مشکلات وسختی ها:

بلا بر مومن نوعی بیداری است که دچار غفلت و بی خبری نشود و به صفت شکر برسد. بلای مومن به مقدار ایمان ودین او است، فضیلت با بلا بدست می آید.

حضرت علی(ع) فرمودند: سه چیز از بزرگترین بلاها است؛ نان خور زیاد، چیره شدن بدهی، ادامه بیماری.(غرر، ج۲، ص ۱۷۰) که هر سه مورد از بلای فوق باید مدیریت شود تا تبدیل به فرصت شود.

خطبه دوم

توصیه به تقوای الهی
أعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله .
(خودم و همه شما عزیزان را به تقوا الهی توصیه میکنم)

بانک وچند نکته:

بانک ها اگر تبدیل به قدرت سرمایه شوند می توانند تسهیلات بیشتری در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید نقش ایفا کنند، این ظرفیت باید در شهرستان میامی توسعه پیدا کند.

تراز نظام جمهوری اسلامی بانک اسلامی است، البته تاکنون فقط در حد شعار وهمایش بوده و اقدام عملی صورت نگرفته است.

 

شاخصه های بانکداری اسلامی:

  1. انطباق نظام بانکی با فقیه اسلامی
  2. تخصیص عادلانه منابع
  3. نرخ سود عادلانه
  4. رعایت اخلاق در عرضه بانکداری
  5. رسیدن به بانک بدون ربا

با عملیاتی کردن این معیارها می توان در راستای اسلامی بودن بانک ها قدم برداشت. مجلس وکمیسیون اقتصادی در طرح بانکداری بدون ربا تاکنون چه قدمی برداشته است.

بانک در خدمت مردم:

بانک ها علاوه بر اعطاء تسهیلات برای چرخه و تولید باید با دادن وام در خدمت محرومان باشد، که در اسلام هم توصیه به دادن وام و هم توصیه به مهلت دادن به وام گیرنده و هم وام کم سود و کم بهره شده است.

میلاد منجی عالم بشریت، میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان، شهادت استاد مطهری و روز معلم، روز جهانی کار و کارگر، روز شوراها بویژ ولادت سراسر سعادت حضرت مهدی(عج) روز سربازان گمنام ضمن تبریک و تهنیت این روز ها؛ علت و فلسفه نام گذاری به خاطر گرامیداشت و الگو گیری از این شخصیت ها است.

سربازان گمنام:

تقدیر و تشکر از زحمات مجاهدانه وبی شائبه در جهت تامین و حفظ امنیت رسالت مهم این مردان فداکار است.تلاش شبانه روزی این عزیزان دیده نمی شود، ولی این نظم، عافیت و امنیت که داریم مرهون فداکاری این سربازان گمنام امام زمان(عج) است.

برپایی میز خدمت در حاشیه نماز جمعه

برپایی ایستگاه صلواتی توسط جمعیت هلال احمر در ورودی مصلی نماز جمعه

تصاویر نماز باشکوه جمعه 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: