نماز جمعه مورخه ۱۳۹۷/۰۱/۱۷

نماز جمعه مورخه۱۳۹۷/۰۱/۱۷

به امامت حجت الاسلام والمسلمین

قربانعلی صفائی پور

مجری :حمید نوروزی

قاری :امید حدیدی

موذن :امید حدیدی

ایستگاه صلواتی (برپا کننده اداره محیط زیست)

إهداء جوایز مسابقه پیامکی:(شهرداری میامی  )

 

خطبه ها

خطبه اول

توصیه به تقوای الهی
أعوذبالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

” توصیه به تقوی “

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله .

امام علی «ع» فرمود؛ تقوی دو اثر دارد؛
۱. نجات از گرفتاریها و ناملایمات
۲. رسیدن روزی از جانبی که بحساب نمی آید.

«تفسیر موضوعی قرآن،بهرمندی از نعمات الهی»
«تفسیر آیه ۱۶۸ سوره بقره»

ای مردم آنچه در زمین است که حلال و پاکیزه است بخورید دنبال گامهای شیطان نروید،
بحث تفسیر موضوعی قرآن سوره بقره آیه ۱۶۸ تحت عنوان بهره مندی از نعمات الهی در چند محور مطالبی را عرض می کنم.

اول؛ اسلام عزیز طرفدار کامیابی و بهره گیری از مادیات و طبیعت است دین رهبانیت و ترک دنیا، دین خام خوری، دین انزوا و گوشه‌گیری گیری نیست بعضی ها راه غلط را در زندگی انتخاب می کردند پیامبر آنها را سرزنش می کرد، مثلاً زندگی زناشوی را به بهانه عبارت ترک می‌کردند دائماً درحال عبادت و روزه گرفتن بودند یا بعضی از نعمت های حلال را بر خود حرام می کردند افراط و تفریط ترک دنیا برای آخرت یا رها کردن آخرت برای دنیا این درست نیست. لذا پروردگار عالم در این آیه فرمود؛ اگر آنچه حلال و دلپسند است نخورید و برخورد حرام کنید به دستور شیطان عمل کردید

دوم؛ شرط اساسی در مصرف ۲ چیز است؛ ۱ حلال باشد یعنی مال خودت باشد، مال مردم نباشد، غصبی نباشد، اختلاس نباشد، ربا و رشوه نباشد، دزدی نباشد ،کم‌فروشی نباشد.

۲؛ پاکیزه و دلپسند باشد مانده نباشد، ترشیده نباشد، فاسد نباشد یعنی پاکیزه وطیب با طبع انسان سازگار باشد با این دو شرط از نعمات الهی استفاده کنیم.

۳. در قرآن هر جا واژه «کلوا» آمده پیداست همه چیز حلال است، اصاله الاباحه مگربا دلیل حرام و نجس بودن آن ثابت شود مثلا غصبی باشد بدنبال واژه «کلوا» بعضا یک شرطی هم آمده ؛
۱. کلوا حلالا ؛ حلال خدارا برخود حرام نکنید که این گام شیطان است.
۲. کلوا واعملوا الصالحات؛ آنچه از حلال میخوری از انرژی آن عمل صالح انجام بده
۳. کلوا واشربوا و لاتسرفوا؛ بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید
۴. کلوا واطعموا؛ بخورید و به فقرا اطعام دهید.
۵.کلوا ولا تعثو فی الارض المفسدین؛ بخورید ولی روی زمین طغیان وفساد نکنید

 

“والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته”

خطبه دوم

توصیه به تقوای الهی
أعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله .
(خودم و همه شما عزیزان را به تقوا الهی توصیه میکنم)

مناسبتها

نظر به اینکه ۲۵ رجب روز شهادت حضرت موسی بن جعفر «ع» است ضمن تسلیت روایتی در فضیلت ماه رجب از آن امام همام عرض می‌کنم که فرمود؛ رَجَبٌ شَهْرٌ عَظِیمٌ یُضَاعِفُ اللَّهُ فِیهِ الْحَسَنَاتِ وَ یَمْحُو فِیهِ السَّیِّئَاتِ، مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ عَنْهُ النَّارُ مَسِیرَهَ سَنَهٍ: رجب ماه بزرگ خداوند حسنات آن چند برابر و گناهان را می زداید هر کسی یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد ، آتش جهنم از او دور می شود.

روز سلامت

۱۸ فروردین روز سلامت و تشکر از همه عزیزان کارکنان شبکه سلامت و بهداشت و درمان شهرستان و قدردانی از زحمات و تلاشهای شبانه روزی پزشکان و پرستاران و مسئول و کارکنان سلامت بهداشت درمان به عنوان مسائل درجه یک کشور باید خدمات در این حوزه ارتقاء پیدا کند‌

روز ملی فناوری هسته ای

دو مناسبت دیگر؛ ۱، قطع رابطه سیاسی با آمریکا و روز ملی فناوری هسته‌ای هر دو موضوع از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی و از افتخارات و موجب توسعه و پیشرفت بوده است این دو موضوع امروز در سطح جهانی الگویی برای ملت‌ها تبدیل شده در حال حاضر مبارزه با سلطه گری های استکبار جهانی از سیاست های مسلم نظام اسلامی است.

قدردانی

با توجه به اینکه ایام تعطیلات عید ملی نوروز، ایام ولایت و اعتکاف، صله ارحام و دید و بازدید ،مسافرت بهره گیری از محیط زیست و طبیعت ،اسکان مسافران نوروزی باید از همه دست‌اندرکاران تشکر و قدردانی داشته باشیم.

افتتاح حوزه در سال تحصیلی

حوزه علمیه حضرت آیت الله داوودی جهت پذیرش طلاب در سال تحصیلی ۹۷ و ۹۸ آمادگی دارد ساختمان ،مدیریت ،امکانات لازم شهریه، غذای سه وعده آماده است ثبت نام از نیمه اسفند تا نیمه فروردین ماه گرچه فروردین ماه زمان مناسبی جهت جذب نیست چون تعطیل است، جذب طلاب حوزه موجب تحول و پیشرفت می شود همه مخصوصاً موثر این پدران و مادران نسبت به تشویق و جوانان جهت جذب حوزه اهتمام بورزند و به این پیشرفت کمک کنند همه ما در شناسایی و جذب این جوانان تلاش کنیم تا در آینده سربازان مناسبی را در حوزه و جبهه فرهنگی داشته باشیم و تحویل جامعه دهیم.

 

“و آخر دعوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: